DyleMATY czyli oławskie lekcje szachów

 | Link do artykułu | drukuj |  2018-04-10 17:13:32

Taką pozycję, jak na diagramie poniżej, na 12 sekund przed upływem czasu, miał nasz Antek Sokołowski w jednej z rund sobotniego finału GP Juniorów w Oławie. Poprosiłem pana Łukasza Kłykowa, Przyjaciela Brzeskich Szachów  o wyjaśnienie moich wątpliwości : białe mają króla, wieżę i piona, czarne króla i gońca. Białym kończy się czas - jaki jest wynik partii ? A jeśli czarne zamiast gońca mają skoczka, czy jest inny wynik ?

Dzień dobry Panu!

 Jeśli chodzi o wspomniane przez Pana przypadki, to w obu strona słabsza wygrywa, ponieważ posiada tzw. materiał matujący, czyli istnieje teoretyczna możliwość dania mata. Co ciekawe, końcówkę król plus wieża (bez piona) na króla i gońca należałoby w podobnym przypadku uznać za remisową, gdyż nie można w żaden sposób dać mata królem i gońcem przeciwko królowi i wieży. Jednak gdy strona silniejsza ma dodatkowo piona, to można sobie wyobrazić mało prawdopodobny, ale teoretycznie możliwy scenariusz, że nastąpi podstawienie wieży, zamiana piona na skoczka i... już mamy możliwego mata! Chyba przykład ten pokazuje niedoskonałość aktualnych przepisów...

Pozdrawiam gorąco!
Łukasz Kłykow

 P.S. Co w takim razie powinien zrobić zawodnik grający białymi w dużym niedoczasie w pozycji na diagramie, aby nie przegrać ? Trzeba zbić gońca i uratować remis. Oczywiście warto wiedzieć o możliwości reklamowania gry na czas czy regule wykonania 50 posunięć bez bicia i ruchu pionkiem. ale o tym może innym razem.

Na drugim diagramie możecie obejrzeć, co teoretycznie groziło Antkowi ... ostatni ruch białych to Sa6-b8 a matujące posunięcie czarnych Gc8-b7. Możliwe ? Teoretycznie ... Ale czy to są też szachy ?

Odwiedzin dziś: 132 Odwiedzin wszystkich: 505142